Головна Реєстрація Добавити Контакти Правила
Україна Санаторії України Готелі України Вілли України Приватний сектор України Визначні пам'ятки України Музеї України
Основні категорії

Але той же самий Д.В. Карейша, першим повідомив про відкриття кургану Куль-Оба в газеті "Одеський Вісник" (1830 р. No 88), вказав правильну назву: "... це досить помітна гора, звана татарами Кулоба, тобто попелястий курган, а деякими звана розсипні по незліченній кількості накиданими на вершині його дрібного каменю ". Термін "розсипний" є і в листі Керч-Єнікальського градоначальника І.А. Стемпковського, адресованого О.Є. Келер, завідувачу 1-м відділенням Ермітажу (АГЕ. Оп.1, 1831 р., д. 19, л.)

Дійсно, на поверхні пагорба знаходилися, принаймні, дві споруди, складені з дрібного каменю. Більш докладний опис його зовнішнього вигляду дано Дюбрюкса: "Куль-Оба утворює досить круте піднесення, особливо з півдня. Довжина його зі сходу на захід близько 200 м, ширина - 40-62 м3. Вишина ще в давнину збільшилася за рахунок безлічі каменів різної величини , якими він весь покритий. На східному краї було дві насипу з каменів без слідів рослинності і покритих іншими каменями з горіх завбільшки, зовсім почорнілими від часу, що робило їх, скоріше, схожими на вулканічні піднесення, ніж на поховальні кургани "[ДБК, з . XVI].

Ймовірно, татарське населення назву "Куль-Оба" розуміють не як "попелястий пагорб" у буквальному значенні слова, а як домінуючу в цій місцевості височина, на якій розташовувалися "обидва" - культові "гірки", піднесення, тобто кургани, вкриті камінням сірого, попелястого цвета.4 Одна з них і містила знамените поховання, яке ми називаємо курганом Куль-Оба.

Прийнято вважати, що курган Куль-Оба був відкритий випадково, але це не відповідає дійсності. З рапорту Дюбрюкса ми дізнаємося, що за кілька днів до відкриття склепу І.А. Стемпковський запропонував йому подивитися пагорб Куль-Оба, де солдати збирали камінь. Оглянувши курган у східному краю пагорба, Дюбрюкса припустив наявність там гробниці з входом з північної сторони, про що сказав Стемпковського. Робітники почали розкопувати могилу. Під час цих робіт конструкція поховальної споруди була пошкоджена, і відбулося його руйнування.

І хоча працювати стало набагато важче, Дюбрюкса намагався зафіксувати всі деталі. Так, наприклад, він звернув увагу на вхід в похоронну камеру, який був закладений великими каменями тільки наполовину, а потім камінням середнього розміру, причому всі вони не були скріплені розчином. Цей факт наводить на думку про те, що поховання в склепі здійснювалися неодноразово. Цим можна пояснити неймовірну щільність і тісноту знахідок у склепі, які Дюбрюкса ретельно фіксував. Він повідомив розміри окремих речей, і ці цифри абсолютно відповідає оригіналу. Точність, вірогідність його відомостей не викликає сумніву.

У кам'яному склепі кургану Куль-Оба, що складається з короткого дромоса і чотирикутної камери з уступчастим пірамідальним склепінням, було чотири поховання [ДБК. I, с.6-16, IX-LI; Gavignet, Ramos, Schiltz, 2000; Ашик, 1848. II, с. 29-33; Гайдукевич, 1949, с. 267-277; Gajdukevič, 1971, S. 283-289; Артамонов, 1966, с. 62-66; Artamonow, 1970, S. 69-74; Вільямс, Огден, 1995, с. 136-151; Grač, 1997, S. 155-157; Власова, 1999, с.45-48; Власова, 2000, с. 27-33; Власова, 2005, с. 61-65; Тункіна, 2002, с. 161-173].

Значну частину похоронної камери займав дерев'яний саркофаг. У ньому знаходився кістяк чоловіка головою на захід. Його повстяний головний убір був прикрашений золотими пластинами, одяг - золотими бляшками, на шиї похованого була золота гривня, на руках і ногах - золоті браслети. Поруч лежала зброя в золотих обкладинках, кнеміди, чорний камінь із золотою втулкою і інше спорядження. П.А. Дюбрюкса називав цього похованого "царем".

Поруч із саркофагом була похована жінка, яка лежала на клині [Сокольський, 1969, с. 27-28; Сокольський, 1971, с. 89-91]. Її поховальний наряд ряснів золотом: на голові - пишний головний убір з діадемою, на шиї - намисто і гривня, на грудях - пара підвісок з головою Афіни, три сережки, виконані в мікротехніки, на руках - браслети, біля голови - бронзове дзеркало із золотою обкладкою, між колін - посудина з зображенням скіфів, а також бляшки.

Вздовж південної стіни лежав чоловічий кістяк, який, можливо, спочивав на клині [Сокольський, 1971, с. 90]. Навколо нього були розсіяні золоті бляшки, а за його головою в спеціально зробленому поглибленні лежали кістки коня та предмети військового спорядження.

Уздовж стін похоронної камери розташовувалися срібні і бронзові судини, амфори.

При пограбуванні склепу біля входу під плитами підлоги камери була відкрита могила, яку часто називають "схованкою". Її розміри: довжина - понад три аршин (213 см), ширина - 1 аршин (71 см), глибина - 1 аршин (71 см). Вона була викопана у жовтій глинистої грунті і не оточена каменями. У чорній пухкій землі, що заповнювала могилу, знаходився чоловічий кістяк головою на захід, і при ньому - золоті речі, в тому числі гривня, оббивка горита, бляха у вигляді оленя, а також наконечники стріл і залізні списи. Склад супровідного інвентарю свідчить про високий соціальний положенні похованого.

Дюбрюкса дізнався про цю подію від одного з грабіжників - грека Дмитра Бавро. Той показав дісталися йому при пограбуванні золоті речі: частина гривні з левової головкою на кінці і бляху у вигляді оленя. Дюбрюкса також бачив кілька фрагментів золотий обкладки футляра для горита з барельєфами, як він зазначає, одягнених фігур, подібними з знайденими біля "царя". Інші речі зникли; деякі з них були вивезені за межі Росії. Наприклад, золоті бляшки з Куль-Оби є в Британському музеї, в музеях Німеччини та США.

З відкриттям цього комплексу постало питання про те, хто похований в кургані Куль-Оба. Дюбрюкса першим відзначив скіфський характер колективного царського поховання і побачив у ньому ілюстрацію до розповідей Геродота (Hrd. IV 70-71) [ДБК, с. XXVI; Gavignet, Ramos, Schiltz, p. 362]. Ця версія була підтримана багатьма дослідниками. З'явилася також версія, що головний похований в кургані Куль-Оба - боспорський цар [Dubois de Montpereux, 1843, V; Neumann, 1855].

В.Ф. Гайдукевич відзначив, що "в Куль-Обидві скіфський поховальний ритуал носить явні сліди грецького культурного впливу". На його думку, головний похований - один з "номархов, які підтримували дружні взаємини з Боспором". Він також відзначив, що подібне поховання було також відкрито на рубежі 1820-1821 рр.. в кургані Патініоті5, розташованому поблизу Куль-Оби [Гайдукевич, с. 274-277; Gajdukevič, S. 286-289]. Дата поховання в кургані Патініоті - "не раніше середини IV ст. До н.е." [Тункіна, 2002, с. 549].

Спочатку комплекс сприймали як одночасне поховання трьох осіб. У 1978 р. у доповіді в Ермітажі Н.Л. Грач висловила думку про те, що Куль-Оба - багаторазовий поховальний комплекс [див: Grač, 1997]. На це вказує відсутність розчину в кам'яній кладці, що закривала вхід в камеру, тобто камені легко розбиралися і збиралися при черговому похованні. На це також вказує тіснота в склепі і щільність знахідок. Цю думку підтримали і інші дослідники [Яковенко, 1985, с. 320, 324, 386; Мозолевській, 1979, с. 164 примітка].

Н.Л. Грач зазначила, що для V-IV ст. до н. е.. одноразовий поховальний обряд кількох людей не характерний і не зустрічається на території Північного Причорномор'я ні у греків, ні у скіфів. У цей час на Боспорі виступає змішаний греко-варварський світ; це виявляється і в поховальному обряді.

Неодноразовість основних поховань була зафіксована у скіфському "царському" кургані Товста Могила, де після поховання царя в бічній могилі послідовно були поховані цариця і дитина. Центральна камера Александропольского кургану служила для поховання двічі. Багаторазовими були поховання рядового скіфського населення східного Криму: склепи з дромоса і кам'яні ящики служили сімейними усипальницями, в яких послідовно подзахоранівалісь родичі. Неодноразовість колективних поховань і відсутність звичаю супровідного вбивства жінки зафіксовані при дослідженні курганів азіатського поясу степів [Грач, 1980, с. 52-53].

У V ст. до н.е., в некрополях з місцевими рисами поховального обряду, як, наприклад, в Німфєє [Силантьєва, 1959, с. 5-107] або в Семібратніх курганах [Vlasova, 2005], також були тільки одноразові і індивідуальні поховання. Тобто, ні у грецького населення Боспору, ні у місцевих племен, що жили на Таманському півострові - сіндів, ні в еллінізованних варварів / скіфів? / Німфея немає колективного поховального обряду з жертвопринесеннями точно так, як немає звичаю подхоранівать родичів.

Для поховального обряду греків не були властиві колективні поховання. Поховання в боспорських курганних некрополях - індивідуальні. У камерах склепів з уступчастими перекриттями, відкритих в курганах на хребті Юз-Оба, де, на загальну думку дослідників, у IV ст. до н.е. ховалися пантікапейських знати, завжди стоїть саркофаг з однією людиною. Під насипом кургану Велика Близниця на Тамані, де, очевидно, було родове жрецькі кладовищі, відкрито декілька гробниць, абсолютно незалежних один від одного.

Мабуть, курган Куль-Оба слід розглядати як фамільну усипальницю, поховання в якій здійснювалися послідовно одне за іншим; одним з них було поховання під плитами підлоги, інвентар якого свідчить про високий соціальний стан померлого. Ці поховання, ймовірно, належать особам вищої скіфської касти.

Спираючись на знахідки, курган Куль-Оба різні дослідники датували по-різному: від V до II ст. до н.е. Так, наприклад, А. Фуртвенглер вважав, що під курганом було два різночасних поховання: під плитами підлоги - V ст. до н.е., у склепі - IV ст. до н.е. [Furtwengler, 1883, S. 18; Furtwengler, 1912, S. 482]. А.А. Передольская датована весь курган кінцем V ст. до н.е. [Передольская, 1945, с.70, 73]. Б.В. Фармаковскій відносив його до II ст. до н.е. [Фармаковскій, 1911, с. 118; Фармаковскій, 1913, с. 9; Фармаковскій, 1914, с. 681]. М.І. Артамонов висловлювався за середину - третю чверть IV ст. до н. е.. [Артамонов, 1968, с. 10; Артамонов, 1966, с. 66], Б. Свобода - за другу половину IV ст. до н.е. [Svoboda, 1956, S. 56]. Більшість вчених датована курган різними періодами IV ст. до н.е. або кордоном IV-III ст. до н.е. [Rostowzew, 1930, S. 340; Гайдукевич, 1949, с. 267-277; Gajdukevič: 971, S. 283-289].


Власова Е.В. Боспорские исследования, вып. XIII. 2006. С. 47-52.

Примечания:1. АГЭ.Оп.1,1831 г., д.19,с. 82-100; значительная часть отчета опубликована в ДБК,с.6-16,.1Х-1Л. Текст отчета Дюбрюкса, посланный во Францию, опубликован Gavignet, Ramos, Schiltz, 2000.

2. Перевод Ф. Жиля.

3. Размеры, данные в саженях в тексте, переведены в метры.

4. Действительно, этот холм доминирует в данной местности, и на нем установлен триангуляционный знак. На нем по-прежнему видны две "горки", которые нарисовал на плане и упомянул в отчете Поль Дюбрюкс; но камень, которым холм был покрыт, отсутствует. Издали возвышенность воспринимается как "лысая". Сейчас к ней вплотную приблизились дачные участки.

5. Курган Патиниоти по юлианскому календарю открыт 31.12.1820, а по григорианскому календарю 12.01.1821. Наиболее полная информация о кургане собрана И.В. Тункиной [2002, с. 547-552].ЛитератураАртамонов М.И. Сокровища скифских курганов в собрании Государственного Эрмитажа. Прага-Л., 1966.

Артамонов М.И. Куль-Обский олень // Античная история и культура Средиземноморья и Причерноморья. Л., 1968.

Ашик А.Б. Воспорское царство. Одесса, 1848.

Власова Е.В. Поль Дюбрюкс. Раскопки кургана Куль-Оба // Эрмитажные чтения памяти В.Ф. Левинсона-Лессинга. СПб, 1999.

Власова Е.В. Открытие кургана Куль-Оба // Пантикапей - Боспор - Керчь - 26 веков древней столице. Материалы международной конференции. Керчь, 2000.

Власова Е.В. Куль-Оба. О характере погребения // БЧ. Вып. VI. Керчь, 2005.

Гайдукевич В.Ф. Боспорское царство. М. - Л., 1949.

Грач А.Д. Древние кочевники в центре Азии. Л., 1980.

Древности Босфора Киммерийского. СПб, 1854. /ДБК/

Мозолевський Б.М. Товста Могила. КиЕв, 1979.

Передольская А.А. Слоновая кость из кургана Куль-Оба // ТОАМ ГЭ. Т. I. Л., 1945.

Силантьева Л.Ф. Некрополь Нимфея // МИА, 1959. Т.69. Сокольский Н.И. Античные деревянные саркофаги Северного Причерноморья. М., 1969.

Сокольский Н.И. Деревообрабатывающее ремесло в античных государствах Северного Причерноморья. М., 1971.

Тункина И.В. Русская наука о классических древностях юга России (XVIII - середина XIX в.). СПб, 2002.

Уильямс Д., Огден Д. Греческое золото. Ювелирное искусство классической эпохи V-IV века дон. э СПб, 1995.

Фармаковский Б.В. Золотые обивки налучий из Чертомлыцкого кургана и из кургана в м. Ильинцах // Сборник археологических статей, поднесенных графу А.А. Бобринскому. СПб, 1911.

Фармаковский Б.В. Новейшая датировка Карагодеуашхского кургана // ИТУАК. 1913. Вып. 50.

Фармаковский Б.В. Аканфовая ветвь на серебряном сосуде с Таманского полуострова // Сборник статей в честь проф. В.П. Бузескула. Харьков, 1914.

Яковенко Э.В. Скифы на Боспоре /диссертация на соискание ученой степени доктора исторических наук/. Чернигов, 1985.

Artamonow M.I. Goldschatz der Skythen in der Eremitage. Prag, 1970.

Debidour M. En classant les timbres thasiens // BCH. Suppl. 13. Paris, 1986.

Dubois de Montpereux F. Voyage autour du Caucase, chez les Tcherkesses et les Abkases, en Colchide, en Gêorgie, en Armênie et en Crimêe. Vol. V. Paris, 1843.

Furtwdngler A. Der Golgfund von Vettersfelde // Berliner Winckelmann - Programm. N9 43. Berlin, 1883.

Furtwengler A. Der Golgfund von Vettersfelde // Kleine Schriften. I. Munchen, 1912.

Gajdukevič, V.F. Das Bosporanische Reich.Berlin - Amsterdam, 1971.

Gavignet J.-P., Ramos E., Schiltz V. Paul Du Brux, Koul-Oba et les Scythes: presence de Paul Du Brux, Koul-Oba et les Scythes: présence de Paul Du Brux dans les archives francaises // Journal des Savants. Paris, juillet-décembre 2000.

Grač N. Der Kurgan Kul'-Oba. Zwei Gesichter der Eremitage. Band I. Die Skythen und ihr Gold. Bonn 1997.

Neumann K. Die Hellenen im Skythenlande. Berlin, 1855.

Rostowzew M. Skythien und der Bosporus. Berlin, 1930.

Svoboda B. Zur Geschichte des Rhytons // Svoboda В., Končev D. Neue Denkmäler Antiker Toreutik. Prag, 1956.

Vlasova E.V. Les kourganes des Sept-Fréres et les les Sindes // Etudes et Travaux. Warsaw, 2005. Vol. XX.


На думку Н.Л. Грач [Grač, 1997, S. 157], дата останнього поховання в кургані визначається за знайденої там фасосской амфорі з клеймом, що належать до 345-335 рр.. до н.е. [Debidour, 1986, р. 330].Зауваження до Куль-Оба:

Добавии Відгук
Ваше імя:   Ваш E-Mail:  


    Мандрівник Мандруємо Україною © 2009 Powered by Мандрівник
    Правила

    Наші Партнери
google+