Головна Реєстрація Добавити Контакти Правила
Україна Санаторії України Готелі України Вілли України Приватний сектор України Визначні пам'ятки України Музеї України
Основні категорії

Трускавець екскурс в історію  

| Розділ:Статті | Версія для друку
(голосів:0)


Трускавець екскурс в історію


У мальовничому тихому закутку українського Прикарпаття причаївся маленьке курортне місто. Рукою подати - починаються Карпати . Стежки , по яких ходять бойки (мешканці навколишніх гір), поведуть Вас в красиві гори. Таке чисте повітря як у Карпатах - рідко де знайдеш. Тому і звуть Карпати " Легені Європи".
Трускавець екскурс в історію
До речі , Трускавець , розташований на висоті 450 м над рівнем моря. Сонячних днів буває біля 200 , неповних - біля 100 , ну , а решту - падає дощ . Так і повинно бути , тому що без дощу і снігу не було б "Нафтусі" . Теплих днів у Трускавці більше, ніж холодних , хоча взимку бувають заметілі й температура знижується до -30 С , але таке буває кілька днів.
Погляньте на карту і зорієнтуйтеся : Трускавець всього за сто кілометрів від найбільшого міста Галичини - Львова . Автострадою доїдете за годину- півтори . Львів же через залізничне сполучення та аеропорт зв'язаний з усім світом. Так от , Трускавець - маленьке місто , зі своїм мером , хоча українцям звично - голова міста . До речі , на виборах 1994 року Богдан Матолич вперше за останні 60 років всенародно обраний головою міста , а в 1998 році трускавчани знову виявили йому довіру.
Трускавець екскурс в історію
Історичні згадки про Трускавець сягають у глибоку давнину Галичини - західної частини колись великої і могутньої, на той час, високо культурної Київської Русі. Наша розповідь - не історія Трускавця , а лише коротке знайомство з минулим і сучасним. Найдавніша і досить цікава історична згадка про Трускавець - це угода продажу Іваном Коритко братам Гнату з Тустановичів і Андрію із Любенич 1471 року прав на вічну аренду Трускавця . Ось коли відбулась приватизація у вигляді оренди . Вже на той час було що орендувати у Трускавці, бо це край солеварень . І саме з видобуванням солі пов'язана історія розвитку Трускавця. Недарма ж деякі історики вважають , що назва Трускавець походить від литовської назви солі " друска " .
Трускавець екскурс в історію
Майже через чотириста років в архівних матеріалах 1841 згадуються нові орендатори Трускавця - Франц Бленк і священник Гнат Облочинський . Що тільки не орендували на той час: солеварні , нафтові та озокеритні копальні, сірку , свинець , цинкові руди. Чого тільки не мала трускавецька земля . І все зникло ? Звичайно , ні. Коли скінчились прибутки від надр , Дрогобицьке камеральне управління у 1827 р., побачивши , що назріває інший бізнес , дало розпорядження : побудувати нові приміщення для купелей . Так перетворився край солеварів в курорт Трускавець.
Трускавець екскурс в історію
Першим курортним лікарем- дослідником був Антон Машек . Вже тоді почалося наукове вивчення мінеральних джерел , хімічного складу води. Пріоритет належить Теодору Торосевичу - львівському хіміку - аптекарю давнього вірменського роду Торосевичів , які у давнину поселилися на Галичині , у Станіславі . Саме Теодор Торосевич в 1836 році вперше опублікував свої дослідження про трускавецьких мінеральних водах і, звичайно ж, описав склад нафтової води , якій пізніше дали назву " Нафтуся". Минули роки. Змінювалися володарі у Трускавці. У 1911 році новим господарем курорту стає повітовий маршалок пан Раймонд Ярош. Він власне очолив спілку , яка дала гарантію , що буде належно і успішно керувати Трускавцем . І дійсно , з цих часів починається " европизация " Трускавця. Будується залізна дорога з вокзалом , що забезпечило зручне сполучення зі Львовом , Віднем , Варшавою.
Трускавець екскурс в історію
На зміну газовим лампам прийшло електричне освітлення. Модернізуються водолікарні , запроваджуються новітні засоби лікування , будуються нові вілли , створюється у прекрасній архітектурній споруді клуб "Товариський " . До того часу Трускавець був найкращим польським курортом. У 1931 році тут мешкало біля 3000 осіб , а на відпочинок приїздило - до 15000 на рік. На чолі громади стояв війт із радою, яку складали 40 радних.Наступні . 50 років Трускавець був радянським , або, як його тоді називали , Всесоюзна оздоровниця . За ці роки збудовано висотні санаторії , нові бювети мінеральних вод , нові свердловини " Нафтусі " .
Трускавець екскурс в історію
Відбувалася інтенсифікація розвитку Трускавця. Побувати у Трускавці стало престижним. Розпався Союз , але не розпався Трускавець. Трускавець наприкінці двадцятого століття - це найбільший у світі бальнеологічний курорт , куди щомісяця з'їжджаються на відпочинок і лікування біля 15 тисяч курортників з різних країн. Щодня півтисячі приїздить і півтисячі від'їздить . Ви собі уявляєте скільки зустрічей і проводів.
Трускавець екскурс в історію
Є ще версія: литовське слово " друска " - сіль. Однак ця версія не вірогідна , хоча сіль на території Прикарпаття добувають ось уже близько чотирьох тисяч років, і багато місцевих поселень виникли як центри солеваріння . З цим промислом пов'язані їх назви: Стара Ропа, Стара Сіль , Ясениця- Сільна, Солець , Солонське і т.д.
Трускавець екскурс в історію
Коли ж все-таки виникло поселення Трускавець ? На основі випадкової знахідки Трускавця можна сказати , що в період великого переселення народів , або , як ще називається ця доба , мандрівки народів ( 3 - 7ст.ст.н.е . ), Тут уже вирувало життя . Під час будівництва однієї з курортних вілл , коли вже діяв курорт , було знайдено римський бойовий чекан . Ця знахідка потрапила до самбірського музею "Бойківщина " , і відомий український вчений , колекціонер і архіолог Володимир Кобільник датував її 4ст .. Отже , не виключено , що на території сучасного Трускавця могли відбуватися бої в союзі з прикарпатськими племенами , очолюваними коропами , з легіонами Римської імперії.
Трускавець екскурс в історію
Є документальні підстави вважати , що Трускавець був власністю Галицько- Волинського князівства.Після захоплення його Польщею князівські маєтки потрапили до рук королів , і Трускавець став " князівством ", яку здають в оренду різним феодалам. Шляхтичами - дідичами (із правом успадкування) трускавецького маєтку 1469 року було брати Іван і Станіслав Коритки . Про це є згадка у найдавнішому документі про Трускавець , що зберігається в Головному архіві давніх актів у Варшаві. 1471 Іван Коритко продав за 550 гривень право довічної оренди Трускавця братам Гнатові з Тустановичів та Андрієві з Любинців . Отже , 1469-1471 роки - це і є перші писемні згадки про Трускавець .
Трускавець екскурс в історію
Близько 1518 року Трускавець увійшов до складу Дрогобицького староства. У період пізнього середньовіччя феодали захоплюють кращі землі під свої фільварки , а селяни через малоземелля вдаються до солеварного промислу . Возили сіль на ярмарки Волині , Поділля , Київщини і навіть Білорусі.
Трускавець екскурс в історію
В описі самбірської економії 1692р . , Відомому під назвою " Акти ревізії Переміської землі" , наводяться такі дані про Трускавець : перелік 58 селян , які мали по одному чи півпрута землі або " сиділи на городі " , решта були безземельними , тобто " халупниками " . Прізвищ ще не було. Перелік селян подавався за іменами , рідко за прізвиськами . У селі був млин на один камінь і корчма .
Трускавець екскурс в історію
Після першого поділу Польщі 1772 року і окупації Галичини Австрією Трускавець як колишній королівський маєток став державним . 1784 австрійський уряд встановив державну монополію на видобуток солі, і трускавецька солеварня була закрита.

мітки до Трускавець екскурс в історію Прикарпатья, Трускавец, Карпаты, курорт, історія трускавця, давній трускавець, старі фото трускавця, трускавець історія

Зауваження до Трускавець екскурс в історію:

Добавии Відгук
Ваше імя:   Ваш E-Mail:  


    Мандрівник Мандруємо Україною © 2009 Powered by Мандрівник
    Правила

    Наші Партнери
google+