Головна Реєстрація Добавити Контакти Правила
Україна Санаторії України Готелі України Вілли України Приватний сектор України Визначні пам'ятки України Музеї України
Основні категорії

Храм в ім'я всіх Кримських святих і Феодора Стратилата Алушта  


Храм в ім'я всіх Кримських святих і Феодора Стратилата Алушта

Храм в ім'я всіх святих і Феодора Стратилата побудований в готичному стилі за ініціативою графа Воронцова і проектом одеського архітектора Г. Торічеллі. Освячено храм 30 листопада 1842 протоієреєм ялтинської церкви Сорокіним з благочинним священиком Накропіним.
Історія Створення

Історія створення церков в Алушті починається з 1833 року, з часу затвердження проектів, представлених на конкурс. Судячи з документів, що збереглися в державному архіві Криму, височайше затвердження отримали проекти, надані генерал-губернатором Новоросії графом М.С. Воронцовим, розроблені відомим Одеським архітектором Г.І. Торрічеллі (1796-1843). За будівництво церков у Ялті та Алушті взявся Керченський купець I гільдії Карл Томазіні, «мав раніше великі підряди по спорудах будівель і церков в губерніях Новоросійського краю». Причому, в Алушті будував церкву його брат - Іван Томазіні. Керував будівництвом церков в Алушті та Ялті (йдеться про церкву Іоанна Златоуста на Полікурі архітектор Південного берега Криму, який змінив Ельсона в 1834 році, Я. Колодін. Разом з ним в будівництві брали участь архітектори Ешліман і Діво. Церква побудована була, як стверджують фахівці -мистецтвознавці, за типом сільських церков Англії, з використанням готичної архітектури, як у фасадах, так і в інтер'єрі. Для архітектури 20-40-х років XIX століття в Росії було характерно романтичний напрям еклектики з використанням елементів готики. Торрічеллі використовує ряд прийомів, характерних для готичних костьолів; щипцеві завершення бічних прибудов (це можна побачити й зараз), дзвіниця з пірамідальним шатровим завершенням (не збереглася), стрілчаста форма віконних і дверних прорізів (збереглася), вікна прикрашали кольорові вітражі. Судячи за старими фотографіями і гравюр з видами Алушти, дзвіниця храму служила містобудівної домінантою всього міста. Іконостас був виконаний міщанином Чернігівської губернії Пантелеймоном Бочаровим. Крім іконостасу храм прикрасили «двадцятьма святковими іконами по 20 руб. кожна, на дошках квадратно у Уз аршини кожна». У 1841 році по кресленнях губернського архітектора З . Діво навколо церкви була зведена прямокутна металева огорожа на кам'яних стовпах. Таврійська єпархія підпорядкована була архієпископу Херсонському і Таврійському Гавриїлу, який призначив освячення церкви нашої, і священика. Як бачимо, церква в ім'я Феодора Стратилата була освячена 30 листопада 1842. І це не випадково : адже в цей день Свята церква святкує пам'ять Андрія Первозванного, з ім'ям якого в Тавриді багато пов'язано. Першим священиком був протоієрей Михайло Родіонов. Очевидно, людиною він був розумним, і чесним, і милостивим, бо вже в 1851 році був благочинним Кримських церков. процвітала аж до революції.
Тимофій Ізотов

У алуштинському храмі служив священномученик Тимофій Ізотов (1875-1938). Він народився і виріс в Сімферополі, навчався у церковно-приходській школі й любив прислужувати у храмі. У 1909 році його прийняли в штат кафедрального Алексондро-Невського собору псаломщиком. У 1912 році Тимофій Ізотов був висвячений архієпископом Димитрієм (Абашидзе) у сан диякона. У 1916 році його перевели до Ялти в храм феод-ра Тирона, а в 1921 році він став свяшенніком церкви Всіх Святих в Сімферополі і служив у ній 6 років. У 1922 році у Всіх храмах Криму вилучали цінні предмети. Довелося і батькові Тимофію, уболіваючи в душі, віддати комісії все, що зажадали. У 1928 році архієпископ Діонісій (Прозоровський) висвятив диякона Тимофія в сан ієрея і направив в село Новопав-спритна. Через 8 років, у вересні 1936 року архієпископ Порфирій (Гулевич) переклав його священиком у алуштинський храм Феодора Стратилата, де він служив до свого арешту. Парафіяни полюбили свого пастиря за тверду віру, мужність і лагідність вдачі. Час був тривожний: церкви закривали, священиків заарештовували, віруючих переслідували. Громада алуштинського храму після церковних служб збиралися вдома у старости Матрони Яківни Льову т. У таємниці від сторонніх обговорювали церковне життя, читали Святе Письмо, батько Тимофій здійснював молебні і панахиди, хрестив дітей. Промовляючи перед членами громади проповіді, з гіркотою зазначав, що "з приходом радянської влади віра в Бога серед населення з кожним днем все падає. Люди навіть забувають Церква і Бога, влада відокремила церкву від держави і весь час переслідує духовенство, релігія взагалі скрізь і всюди переслідується. Настав найважчий час
Треба смиренно і терпляче вести релігійну роботу серед населення, нам треба згуртуватися ". Але не всі змогли витримати тиск влади, дві жінки вийшли з церковної двадцятки. Це дало законний привід закрити храм. 8 лютого 1938 батько Тимофій Ізотов був заарештований, на допитах тримався твердо, винним себе не визнав. Через вісім днів настоятеля алуштинського храму Тимофія Спиридона-вича Ізотова та голови церковної двадцятки Гавриїла Олексійовича Пасевіча засудили до смерті. Вкотре кримська земля обагрила безневинною кров'ю істинного християнина, до кінця проніс хрест свій і постав перед престолом Господа вічним молитовником за нас. Ухвалою Священного Синоду Української Православної Церкви ієрей Тимофій Ізотов зарахований до лику местночті-мих святих.
Занепад

Після Жовтневого перевороту почалися гоніння на віруючих і церковнослужителів. У 1930-і роки, коли садили з незначного приводу і без приводу, розстріляли диякона нашої церкви - Никандра Сакуна, а настоятеля Петра Сербінова чотири рази саджали у в'язницю і випускали на клопотання мешканців, поки остаточно не заслали в дику глушину ^ де він незабаром і помер від голоду і поневірянь, У 1938 році був розстріляний алуштинський священик Тимофій Ізотов. Знову закрили храм, відкрили ж в 1944 році, поки зовсім не закрили в 1962 році, зруйнували дзвіницю, на місці її прибудували скляний павільйон для танців. Трагічною виявилася доля й інших священнослужителів: був розстріляний диякон Никандр Сакун, а батько Петро Сербінов чотири рази опинявся за гратами, але на прохання парафіян виходив на свободу, поки його не заслали. Молилися у храмі під час Великої Вітчизняної війни і після встановлення миру. Двері храму закрилися в 1964 році. У будівлі влаштували клуб "Будівельник", при цьому його кілька разів перебудовували, дзвіницю зовсім зруйнували, і колишній храм втратив свій первинний вигляд.
Відродження

Відновлений він завдяки небайдужим людям, алуштинців, які намагаються зберегти історичні та архітектурні цінності свого міста. Ще в 80-х роках родина Коробченко, Ганна Іванівна і Сергій Тимофійович, почали оббивати пороги високих кабінетів не тільки в Криму, а й у Москві. Вони просили відновити храм на честь святого Феодора Стратилата, вберегти його від повного руйнування. Кошти на реконструкцію виділило місто, допомагали і парафіяни. Після проведеної реконструкції храм постав у всій своїй красі. Двері центрального входу прикрашені багатим різьбленням, довгий перехід з високими стрілчастими вікнами по обох стін веде парафіян у центральний зал. Основна частина храму являє собою в плані квадрат. Кути покрівлі, так само, як і в дзвіниці, прикрашають хрести на тонких башточках. Незвичайний світловий барабан, він не багатогранний або круглий, як завжди, а низький і квадратний, З кожної сторони в барабані влаштовані по три напівкруглих вікна, через які світло проникає всередину залу. Храм вінчає хрест, встановлений на великий купол луковичной форми. Реставратори вдало пофарбували зовнішні стіни, поєднання світлого і сірого кольорів надає церкви незвичайну чарівність. Художники С, Маркін та А. Губський прикрасили фасад мозаїчної іконою святого Феодора Стратилата. Прямо над центральним входом піднялася триярусна дзвіниця, струнка і легка, вона дуже добре виглядає на тлі мальовничої гори Демерджі. У 1995 році фахівці спеціального науково-виробничої фірми "Крим-авіамонтаж" та кримського державного підприємства "Заводське" за короткий час, незважаючи на холодну погоду, вітер і мокрий сніг, вертольотом підняли на 23-метрову дзвіницю купол, цибулину і позолочений хрест.

Храм в ім'я всіх Кримських святих і Феодора Стратилата Алушта
Храм в ім'я всіх Кримських святих і Феодора Стратилата Алушта
Храм в ім'я всіх Кримських святих і Феодора Стратилата Алушта


мітки до Храм в ім'я всіх Кримських святих і Феодора Стратилата Алушта Храм, Алушта

Зауваження до Храм в ім'я всіх Кримських святих і Феодора Стратилата Алушта:

Добавии Відгук
Ваше імя:   Ваш E-Mail:  


    Мандрівник Мандруємо Україною © 2009 Powered by Мандрівник
    Правила

    Наші Партнери
google+